AFYE Doğal Bitkisel Gıda Takviyeleri

Ginseng

Ginseng

Ginseng terimi "genus Panax” bitki ailesinin birçok türü için kullanılır. Bu yavaş büyüyen bitkinin kökleri, çin tıbbında 2000 yıldan uzun süredir önemli bir yere sahiptir. En sık kullanılan iki türünden birisi doğada sıkça rastlanan ve ekimi de yapılan Asya ginsengi (Panax ginseng C.A. Meyer), diğeri ise doğadan toplanan ve ekimle de elde edilen Amerikan ginsengi (Panax quinquefolius L.)’dir. Panax ginseng, Siberian ginsengi (Eleutherococcus senticosus) ile karıştırılmamalıdır. Rusya’da Siberian ginseng’in, benzer yararlara sahip olduğuna inanılarak ve ucuz bir alternatif olarak kullanımı teşvik edilmektedir. Bununla birlikte Siberian ginseng, Panax türlerinde bulunan, çeşitli çalışmalarla ortaya konmuş ve aktif maddesi olduğu düşünülen ginsenosidleri içermez.

Sinonimleri

Genel: Acetylenic alcohol, acidid polysaccharides, acupuncture-moxibustion, aglycones, Allheilkraut, American ginseng (AG), American wild ginseng, Araliaceae (aile), Asian ginseng, Asiatic ginseng, chikusetsaponin-L8, chikusetsu ginseng, chosen ninjin, CPPQ (Panax quinquefolium’dan elde edilen coarse polysaccharide), CVT-E002, dae-jo-hwan (DJW), dwarf ginseng, Eleutherococcus senticosus, five-fingers, five-leaf ginseng, G115®, ginsan, ginsenan PA (phagocytosis-activating polysaccharide), ginseng acidic polysaccharide, ginseng radix, ginseng saponins, ginseng tetrapeptide, Ginsengwurzel (German), ginsenoside, ginsenosides (Rb1, Rb2, Rc, Rd, Re, Rf and Rg1), ginsenosides bileşikler (shen-fu), GTTC (Ginseng ve Tang-kuei Ten Combination), hakusan, hakushan, higeninjin, hongshen, hua qi shen, hungseng, hungsheng, hunseng, insam, jenseng, jenshen, jinpi, kao-li-seng, Korean ginseng, Korea red ginseng (KRG), Kraftwurzel (German), man root, memory enhancer, minjin, nhan sam, ninjin, ninzin, niuhan, North American ginseng, notoginsenoside, oleanolic acid, Oriental ginseng, otane ninjin, panax de chine, Panax ginseng, Panax ginseng C.A. Meyer, Panax notoginseng, Panax psuedoginseng Wall. var. notoginseng, Panax psuedoginseng var. major, Panax psuedoginseng, Panax quinquefolium, Panax spp., Panax trifolius L., panax vietnamensis (Vietnamese Ginseng), panaxadial, panaxans, panaxatriol, panaxydol, panaxynol, panaxytriol, pannag, polyacetylenic bileşikleri, poly-furanosyl-pyranosyl-sacchariedes, proprietary ginseng root extract (Cold-FX, CV Technologies Inc., Edmonton, AB), protopanaxadiol ginsenosides, quinqueginsin, racine de ginseng, red ginseng, renshen, sam, sanchi ginseng, san-pi, sang, schinsent, sei yang seng, shanshen, shen-fu, shen-sai-seng, shenghaishen, shenlu, shenshaishanshen, siyojin, stress-buster, sun ginseng, t'ang-sne, tartar root, tienchi ginseng, to-kai-san, triterpenoids, true ginseng, tyosenninzin, vanillic acid, Vietnamese ginseng, Western ginseng, Western sea ginseng, white ginseng, wild ginseng, woodsgrown ginseng root, xi shen, xi yang shen, yakuyo ninjin, yakuyo ninzin, yang shen, yeh-shan-seng, yuan-seng, yuansheng, zhuzishen.

Panax ginseng sinonimleri: Aralia (botanical sinonim), Aralia ginseng Mey, Araliaceae (aile), Asian ginseng, Asiatic ginseng, Chinese ginseng, G115®, Gincosan (120mg Ginkgo biloba ve 200mg Panax ginseng kombinasyonu), Ginsai®, ginseng asiatique, ginsengjuuri, ginseng radix, ginseng root, Japanese ginseng, jintsam, Korean ginseng, Korean Panax ginseng, Korean red, Korean red ginseng, kuhuang shenmai injection (KHSM), ninjin, Oriental ginseng, Panax, Panax ginseng, Panax ginseng C. Meyer, Panax schinseng, Panax schinseng Nees, Panax spp., radix ginseng rubra, red ginseng, ren shen (TCM), renshen (TCM), Renxian, sang, schinsent, seng, shen, shenmai, shenmai huoxue decoction (SMHXD), shenmai injection (SMI), shengmai, shengmai chenggu capsule, shengmai injection (SI), shengmai san (SMS), shengmai-san, shengmaisan, shengmaiyin, white ginseng.

Amerikan ginseng sinonimleri: American ginseng, amerikanischer Ginseng, amerikkalainen ginseng, Anchi ginseng, Aralia quinquefolia Decne&Planch, Araliaceae (aile), Canadian ginseng, CVT-E 002, five fingers, five leafed ginseng, garantoquen, ginseng, ginseng d'Amerique, ginsenosides poly-furanosyl-pyranosyl-saccharides, man-root, man's health, North American ginseng, Occidental ginseng, Ontario ginseng, Panax quincefolium, Panax quinquefolium, Panax quinquefolius, redberry, red berry, sang, shang (TCM), tartar root, TCM, tienchi ginseng, western ginseng, wild American ginseng, Wisconsin ginseng, xi yang shen.

Siberian ginseng sinonimleri: Acanthopanax senticosus, ci wu jia, ciwujia, devil's bush, devil's shrub, eleuthera, eleuthero, eleuthero ginseng, eleutherococ, eleutherococci radix, Eleutherococcus, Eleutherococcus senticosus, phytoestrogen, shigoka, touch-me-not, wild pepper, wu-jia, wu-jia-pi, ussuri, ussurian thorny pepperbush.

 

Not: Bu derleme siberian ginseng türlerini içermemektedir. Panax ginseng türleri ile siberian ginseng olarak bilinen Eleutherococcus senticosus’u karıştırmayınız. Diğer ginseng türleri de ginseng olarak anılabilir ancak her birinin ailesi birbirinden farklıdır. Örneğin: Eleutherococcus senticosus (Siberian ginseng), Pseudostellaria heterophylla (prince ginseng), Angelica sinensis (female ginseng veya dong quai), Withania somnifera (Indian ginseng veya ashwagandha), Pfaffia paniculata (Brazilian ginseng), Lepidium meyenii (Peruvian ginseng veya maca), Gynostemma pentaphyllum (southern ginseng veya jiaogulan).

 Bilimsel Araştırmalar

Kullanım alanları, insan veya hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucu ortaya konmuştur. Güvenilirliği ve etkinliği konusunda her seferinde başarı sağlanamamıştır. Kullanımıyla ilgili ciddi durumlarda, konusunda uzman bir doktora danışılmalıdır.

 

Bilimsel Araştırmalarla Ortaya Konan Kullanım Alanları

Değerlendirme*

Kalp Hastalıklarına Etkisi

Ginseng’in antioksidan etkilerinden dolayı kalp hastalıklarına iyi geldiği düşünülmektedir. Çeşitli araştırmalar ginseng’in LDL kolesterolü ve beyin üzerindeki oksidasyonu azalttığını ortaya koymuştur. Ancak bu konuda daha ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

B

Yüksek Kan Glukozu/ Glukoz Toleransına Etkisi

Çeşitli çalışmalar ginseng’in Tip 2 diyabetli hastalarda yemek öncesi ve sonrasında kan glukoz seviyelerini azalttığını ortaya koymuştur. Özellikle ginseng’in kan glukoz seviyelerini tehlikeli düzeyde azaltmaması bu konuda ümit vericidir. İleride yapılacak çalışmalar kan glukozu düzeylerine ginseng’in uzun vadeli etkileri üzerine olmalıdır.

B

İmmün Sisteme Etkisi

Yapılan çalışmalar ginseng’in immün sistemi destekleyici etkilerini, akut bronşitli hastalarda antibiyotik etkinliğini artırdığını ve grip virüslerine karşı vücudun direncini artırdığını ortaya çıkarmıştır. Bunun yanında bu sonuçların değerlendirilmesinden önce daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

B

Tip 2 Diyabetteki Etkisi

İnsanlar üzerinde yapılan çeşitli çalışmalar ginseng’in Tip 2 Diyabetli hastaların kan glukozunu azalttığını ortaya koymuştur. Ancak uzun süreli etkileri ve hangi doz aralığının güvenli olduğu bilinmemektedir. Diyabetli hastalar konusunda uzman doktorlar gözetiminde tedavi edilmeli ve daha etkili tedaviler yerine ginseng’i kullanmamalıdırlar. Ayrıca ginseng’in Tip 1 Diyabetli hastalardaki etkilerine dair yeterli çalışma bulunmamaktadır.

B

Aplastik Anemide Etkisi

Az sayıdaki çalışma aplastik anemili hastalarda ginseng’in bazı diğer doğal tedavilerle birlikte kullanımının hücre aktivitesine, immün fonksiyonlara, kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin sayısına iyi geldiğini iddia etmektedir. Ancak bazı diğer çalışmalar kırmızı kan hücrelerinin sayısını azalttığını iddia etmektedir. Bu konuda ginseng’in tek başına etkilerini gösteren kaliteli çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.

C

Dikkat Eksikliği/Hiperaktivite Bozukluğuna Etkisi

Küçük çaptaki ilk çalışmalar Amerikan ginseng’inin çocuklarda Dikkat Eksikliği/Hiperaktivite Bozukluğuna yardımcı bir tedavi olabileceği yönündedir. Bununla beraber ginseng’in bu konuda kullanımını teşvik edecek yeterli çalışma bulunmamaktadır.

C

Doğum Sırasında Oksijensiz Kalmaya

(Anoksemik Ensefalopatiye) Etkisi

Bu konuda ginseng’in kullanımını destekleyecek yeterli bilgi yoktur. Bu konudaki etkilerini ortaya koyan ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.

C

Solunum Yollarını Genişletici (Bronkodilatasyon) Etkisi

Sınırlı sayıdaki çalışma bronkodilatasyon üzerine ginseng’in pozitif yönde etkilerinin olduğunu düşündürmektedir. Ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

C

Kanser Kemoterapisinde Kullanımı

Yapılan çalışmalar ginseng injeksiyonunun çeşitli kanserlerin kemoterapötik tedavisinde yararlı olabileceğini göstermiştir. Ginseng’in kemoterapi esnasında, kilo, yaşam kalitesi ve immün sistem üzerinde oluşabilecek yan etkilere iyi geldiği düşünülmektedir. Bu etkiler ümit verici olmasına rağmen, ginseng’in tek başına etkisi konusunda yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu konuda daha fazla araştırma ihtiyaç bulunmaktadır.

C

Kanserden Korunmaya Etkisi

Az sayıdaki araştırma özellikle ginseng tozu veya ekstraktının bazı kanserlerin gelişimini azalttığı yönündedir. Araştırma sonuçları tartışmalıdır ve bu konu üzerinde daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

C

Kalp-Damar Hastalığı Riskinin Azaltılmasına Etkisi

Sahip olduğumuz bilgiler ginseng’in kalp hastalığı riskini azalttığı tezini desteklememektedir. Ancak ginseng’in kan basıncı, kan glukoz ve kolesterol seviyelerini normalize ettiği yönünde veriler bulunmaktadır.

Bu konuda da daha ayrıntılı çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.

C

Kronik Hepatit B’ye Etkisi

Ginseng’in karaciğer fonksiyonlarını bazı durumlarda düzelttiğine dair çalışmalar bulunmaktadır. Ancak bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç bulunmaktadır.

C

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalıklarına Etkisi

Ginseng’in Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalarında, akciğer fonksiyonları ve egzersiz kapasitesini iyileştirdiği yönünde veriler bulunmaktadır. Ancak bu durum daha ileri çalışmalarla ispatlanmalıdır.

C

Konjestif Kalp Yetmezliğine Etkisi

Sınırlı sayıdaki çalışmaya dayanan bilgiler ışığında ginseng’in konjestif kalp yetmezliği üzerine etkisi belirsizdir. Ginseng’in bu konuda tek başına etkilerini ortaya koyacak araştırmalara ihtiyaç bulunmaktadır.

C

Koroner Kalp Hastalıklarına Etkisi

Çin kaynaklı bazı çalışmalar ginseng’in çeşitli bitkilerle kombine tedavilerinin koroner kalp hastalığı semptomlarını azalttığı yönündedir. Ancak ginseng’in bu konuda, tek başına etkilerini ortaya koyan çalışmalara ihyiaç vardır.

C

Bunama (Demans)’ya Etkisi

Bazı küçük çaplı araştırmalar "Fuyuan karışımı” (ginseng içeren bitkisel karışım)’nın damar tıkanıklıklarıyla seyreden demansa iyi geldiğini ortaya koymuştur. Ancak ginseng’in bu konudaki tek başına etkisi açık değildir.

C

Diyabetteki Böbrek Komplikasyonlarına Etkisi

Bazı araştırmalar ginseng’in Amerikada sık bulunmayan bir formunun diyabetli hastaların böbrek komplikasyonlarına iyi geldiğini savunmaktadır. Ayrıca bazı çalışmalar "Panax notoginseng” türünün bu konuda etkili olabileceğini düşündürmektedir. Ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç bulunmaktadır.

C

Erektil Disfonksiyona Etkisi

Bazı çalışmalar ginseng’in erektil disfonksiyon tedavisine yardımcı olabileceği yönündedir. Ancak bu konuda daha ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.

C

Egzersiz Performansına Etkisi

Atletler genel olarak ginseng’i dayanıklılıklarını artırmak için kullanırlar. Bununla beraber ginseng’in egzersiz performansına etkisi konusu söylemlerden öteye geçememiştir. Bu konuda yapılan çalışmalar karışık sonuçlar içermektedir. Daha iyi değerlendirebilmek için ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

C

Yorgunluğa Etkisi

Az sayıdaki çalışma ginseng’in G115® ekstresinin (vitaminli veya vitaminsiz) çeşitli sebeplerle oluşan yorgunluğa karşı iyi gelebileceğini savunmaktadır. Bununla beraber daha fazla araştırma yapılmadan sonuçları değerlendirmek erkendir.

C

Anal Fistüle Etkisi

Çeşitli çalışmalar küçük bebeklerde (infant) görülen peri-anal apse ve fistüllerde, GTTC (Ginseng ve Tang-kuei Ten Kombinasyonu)’nin iyileşmeyi hızlandırdığını iddia etmektedir. Bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç bulunmaktadır.

C

Kardiyak By-pass Komplikasyonlarına Etkisi

Araştırmalar ginseng’in kardiyak by-pass ameliyatlarının sindirim kanalını da içeren komplikayonlarını düzeltebileceğini ortaya koymaktadır. Ancak daha güvenilir yorumlar yapabilmek için iyi kurgulanmış çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.

C

Kan Basıncına Etkisi

Yapılan çalışmalar ginseng’in sistolik ve diyastolik kan basınçlarını düşürebileceğini göstermektedir. Ancak bu konudaki güvenli ve etkin doz aralığı belli değildir. Bu sonuçları destekleyecek yeni çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.

C

Yüksek Kolesterole Etkisi

Bir takım düşük kaliteli çalışmalarda Panax ginseng’in kolesterol seviyeleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Sonuçlar karmaşıktır. Ginseng’in kolesterol seviyeleri üzerine etkilerini ortaya koyacak araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

C

İdyopatik Trombositopenik Purpura Üzerine Etkisi

Ginseng içeren bitkisel karışımların, tedaviye cevap vermeyen bir kan hastalığı olan İdyopatik Trombositopenik Purpuranın tedavisinde yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Bu konuda ginseng’in tek başına etkilerini ortaya koyacak araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

C

Kafaiçi Basıncı Artışına Etkisi

Panax notoginseng preparatı olan Xuesaitong’un injeksiyonunun kafaiçi basıncını düşürerek komadaki hastalara yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Bu veriyi destekleyecek daha fazla çalışmaya ihtiyaç bulunmaktadır.

C

Böbrek Disfonksiyonuna Etkisi

Ginseng içeren bitkisel karışımların, geleneksel çin tıbbı ile birlikte uygulanan tıbbi tedavilerden bir üstünlüğü ortaya konamamıştır.

Bu konuda ginseng’in yalnız başına etkilerini ortaya koayacak çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

C

Karaciğer Koruyucu Etkisi

Araştırmalar ginseng’in karaciğer üzerine koruyucu etkilerinin olabileceğini göstermiştir. Ancak bu veri daha fazla insan çalışması ile desteklenmelidir.

C

Akciğere Etkisi

Çeşitli çalışmalar ginseng’in farklı koşullarda akciğere etkisini araştırmıştır. Çoğunun kombinasyon tedavisi olması nedeniyle tek başına ginseng’in etkilerini ayırt etmek güçtür ancak çalışmalar ümit vericidir. Tek başına akciğer üzerine etkilerini ortaya koyacak çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.

C

Erkek İnfertilitesine Etkisi

Araştırmalar ginseng’in sperm hareketliliğini ve sayısını artırarak erkek infertilitesini iyileştirebileceğini göstermektedir. Bu konuda güvenli ve etkili doz aralığının tespiti için yeni çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.

C

Menapoza Etkisi

Kısıtlı sayıdaki çalışma ginseng’in menapoz semptomlarının tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bazı çalışmalar hormon düzeylerini değiştirmeden depresyonu düzelttiğini ve kendini iyi hissetmeyi sağladığını ortaya koymuştur.

C

Mental Performansa Etkisi

Araştırmalar ginseng’in düşünme ve öğrenme üzerine orta düzeyde artırıcı etkilerinin olduğunu ortaya koymuştur. Etkileri hem sağlıklı genç hem de yaşlı hastalarda gözlenmiştir. Ginseng’in Ginkgo biloba ile kombinasyonu da denenmiştir. Ancak karmaşık sonuçlar alınmıştır. Bu nedenle bir çok veri bulunmasın rağmen konu üzerinde daha ileri araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

C

Methicillin-rezistan Staphylococcus aureus (MRSA)’a Etkisi

Ginseng ve diğer bazı bitkileri içeren "Hochu-ekki-to” karışımının idrarda görülen MRSA’ı 10 hafta sonunda azalttığı bildirilmiştir. Ancak bu verinin daha fazla çalışma ile desteklenmesi gerekmektedir.

C

Menapoze Kadınlarda Duygu ve Kavramaya Etkisi

Çeşitli çalışmalarla ginseng’in menapoze kadınlarda duygusal durumu ve anksiyeteyi düzelttiği gözlemlenmiştir. Ancak daha fazla çalışma ile bu durum teyit edilmelidir.

C

Nörolojik Hastalıklara Etkisi

Ginseng’in nörolojik hastalıklar üzerine yararlı etkilerinin olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Ancak bu konuda daha yüksek kalitede araştırmalara ihtiyaç bulunmaktadır.

C

Meme Kanserinde Ameliyat Sonrası İyileşmeye Etkisi

Araştırmalar ginseng içeren ürünlerin, meme kanserli hastaların ameliyatı sonrasında iyileşmeye yararlı olabileceğini göstermiştir. Sonuçlar, hücre sayısını etkilemese de, kırmızı kan hücrelerinin demir taşıma kapasitesini düzelttiğini ortaya koymuştur. Bu konuda ginseng’in tek başına etkilerini gösteren çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.

C

Anne Karnındaki Gelişme Geriliğine Etkisi

Panax ginseng bileşenlerinin anne karnındaki gelişme geriliğine karşı faydalı olabileceğini ortaya koyan çalışmalar bulunmaktadır. Ancak daha geniş ve iyi kurgulanmış araştırmalara ihtiyaç bulunmaktadır.

C

Erken Boşalmaya Etkisi

Panax ginseng içeren bitkisel karışımların erken boşalmayı iyileştirbileceğine dair çalışmalar mevcuttur. Bununla beraber diğer bitkilerle karışımlarının kullanılması nedeniyle ginseng’in tek başına etkisi konusundaki bilgiler yetersizdir.

C

Yaşam Kalitesine Etkisi

Panax ginseng veya Amerikan ginseng’i ile yapılan çalışmalar sürekli kullanılmadıkça uzun süreli etkilerinin gözlenmemesine rağmen, sağlıklı ve hasta bireylerde yaşam kalitesini artırmıştır. Ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç bulunmaktadır.

C

Radyoterapinin Yan Etkilerine Etkisi

Araştırmalar ginseng’in radyoterapi alan hastalarda yorgunluk ve kendini iyi hissetme ölçütlerini düzelttiğini göstermiştir. Ancak bu etki için Panax ginseng’in mi yoksa Amerikan ginseng’inin mi önerileceği belirgin değildir.

C

Akciğer Enfeksiyonlarına Etkisi

Ginseng’in (CVT-E002) grip veya respiratory syncytial virusü nedeniyle oluşan akut solunum hastalıklarında güvenli, iyi tolere edilebilir ve tedavi potansiyelinin olduğu düşünülmektedir. Ancak bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

C

Kadınlardaki Cinsel İstek Üzerine Etkisi

Çeşitli çalışmalarda Panax ginseng, L-arginin,Ginkgo biloba, damiana ve multivitamin/mineral içeren bir ürünün menapoze ve cinsel isteksizliği bulunan kadınlarda cinsel fonksiyonları düzelttiği gösterilmiştir. Bu konuda daha tutarlı tavsiyeler vermeden önce Panax ginseng ile daha fazla çalışma yapılmalıdır.

C

Viral Miyokardite Etkisi

Güvenilirliği az olan bazı çalışmalar bir ginseng preparatı olan Shenmai ve Shengmai injeksiyonu ile kalp fonksiyonlarının iyileştirebileceğini ortaya koymuştur. Bu konuda daha fazla çalışma yapılması gereklidir.

C

Kendini İyi Hissetmeye Etkisi

Birçok çalışma ginseng’in sağlıklı ve hasta bireylerdeki vitaminli ve vitaminsiz kombinasyonlarının 12 haftaya kadar olan etkileri çalışmıştır. Çalışmaların çoğunun kalitesi yetersiz ve sonuçlar karmaşık bulunmuştur. Dolayısıyla hasta bireylerin kendisini iyi hissetmesi üzerine yapılan yorumlar da yetersiz kalmıştır.

C

 

 *Değerlendirme

A: Kullanımı için çok kuvvetli bilimsel veriler bulunmaktadır

B: Kullanımı için kuvvetli bilimsel veriler bulunmaktadır

C: Kullanımı için belirsiz bilimsel veriler bulunmaktadır

D: Kullanımına karşı zayıf bilimsel veriler bulunmaktadır

F: Kullanımına karşı güçlü bilimsel veriler bulunmaktadır

Geleneksel Kullanım Alanları

Aşağıda belirtilen kullanım alanları geleneksel veya bilimsel varsayımlara dayanmaktadır. Çoğunluğu insanlarda doğrudan denenmemiş ve güvenlik aralığı ve etkinliği her seferinde ispatlanmamıştır. Bu etkilerin bazıları ciddi olabilir ve konusunda uzman bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Akrosiyanozis, adaptojen, adrenal bez destekleyici, aerobik egzersiz, sinirlilik, yaşlanma, AIDS/HIV, hava kirliliğinden koruyucu, alkolizm, alerji, dağ hastalığı, Alzheimer, unutkanlık, antibakteriel, antidepresan, antifungal, anti-infektif, anti-inflamatuar, antioksidan, antipsikotik, antitümör, anksiyete, iştah açıcı, astma, ateroskleroz, otoimmün hastalıklar, safra akımı artırıcı, kanama bozuklukları, meme büyütülmesi, solunum güçlüğü, romatizma, santral sinir sistemi hastalıkları, kronik öksürük, kronik yorgunluk sendromu, kolit, konvülzyon, yatıştırıcı, diyabetik sinir ağrısı, diyaliz, gastrointestinal şikayetler, diüretik, baş dönmesi, dizanteri, dispne (sıkıntılı solunum), kulak ağrısı, dişi infertilitesi, fetal gelişim, ateş, fibromiyalji, sık idrara çıkma, gastrit, gastrointestinal motilite, jinekolojik hastalıklar, saç destekleyici, akşamdan kalmalar, kafa travması, baş ağrısı, hemolitik anemi, herpes, boğuk ses, menapozdan sonra hafıza ve düşünmeyi geliştirici, kan yapıcı, kronik hastalıklarda, inflamasyon (sistemik inflamatuar reaksiyon sendromu), influenza, uyku bozuklukları, irritabilite, iskemi-reperfüzyon hasarından korunma, iskemik beyin hasarı, iskemik felç, sarılık, Kaposi sarkomu, böbrek hastalıkları, öğrenme, lösemi, karaciğer hastalıkları, uzun süreli bunama, ömrü uzatma, bel ağrısı, lomber disk fıtığı, lemfoma (Burkitt ve Hodgkin lemfoma), huzursuzluk, malign tümörler, migren, duygusal durum bozuklukları, morfin toleransı, multiple miyelom, kas atrofisi, bulantı, nöralji (sinir hasarı veya inflamasyonu sonucu oluşan ağrı), nörasteni, nöroblastoma, nörodejeneratif hastalıklar, nöron koruyucu organ disfonksiyonu (çoklu organ yetmezliği), organ sarkmaları, ovulasyon bozuklukları, oksijen emilimi, ağrı kesici, çarpıntı, Parkinson hastalığı, fiziksel çalışma kapasitesi, pnömoni, herpes enfeksiyonu sonrası nöralji, kistik fibroziste pseudomonas infeksiyonu, psiko-asteni, akciğer ödemi, kalp hastalığı staz sendromu, rehabilitasyon, romatizma, tükrük artırıcı, akne (sivilce)’de skar iyileşmesinde, siatik, sakinleştirici, cinsel semptomlar, cilt bakımı, cilt irritasyonları, dalak hastalıkları, stimülan, mide ülseri, mide şikayetleri, stres, felç, terleme, kuvvetlendirici, toksisite, tüberküloz, üst solunum yolu enfeksiyonları, venlerde pıhtılaşma, canlılık, kusma, kilo verme, yara iyileşmesi, kırışıklıklara karşı.

 Dozaj

Aşağıda belirtilen dozlar bilimsel araştırmalar, yayınlar, geleneksel kullanım veya uzman görüşlerine dayanmaktadır. Birçok bitki ve katkı maddesi geniş araştırmalarla test edilmemiş ve güvenli aralık ve etkinliği ispatlanmamıştır. Ticari markalar farklı katkı maddelerinin kullanılması ile farklı olabilir. Aşağıda belirtilen dozlar tüm ürünler için uygun olmayabilir. Bu nedenle ürün broşürünü okuyarak kullanmadan önce konusunda uzman bir doktora danışınız.

Onsekiz Yaş Üstündeki Yetişkinlerde Dozaj

Geleneksel olarak birçok farklı doz kullanılmaktadır. Doktorlar bazen ginseng’in 2-3 hafta sürekli kullanımından sonra 1-2 hafta kesilmesini önerirler. Ginseng’in standart olarak 100-200 mg (%4 ginsenoid) içeren kapsülleri 12 haftaya kadar günde 1 veya 2 kez ağız yoluyla alınabilir. Uzun süreli kullanımda kuru köklerinin alımı günlük 1 g’ı geçmemelidir. Yine kuru köklerinin 0.5-2 g’ı gün içinde bölünerek ağız yoluyla alınabilir. E. Senticosus’un kuru ekstresi yaşlı hastalarda hayat kalitesini artırmak için 8 hafta boyunca günde 300 mg. dozunda kullanılabilir. Ginseng’in kök ekstresi atletlerde 28 gün süreyle günde 400 mg olarak kullanılmıştır. Daha yüksek dozlar bazı çalışmalarda ve alanında uzman doktorların gözetiminde kullanılmıştır. Ağız yoluyla 150 ml’ye 1-2 mg katılıp kaynatılarak hazırlanmış formları kullanılabilir. Bunun yanında 1 ml’ye 1 g katılarak hazırlanmış sıvı formları 1-2 ml kadar ağız yoluyla alınabilir. 5 ml’de 1 g içeren solüsyonları 5-10 ml (1-2 çay kaşığı) ağız yoluyla kullanılabilir.

Panax ginseng çayı 3 g taze doğranmış kökünün ıslatılmasıyla veya 1.5 g kurutulmuş kök tozunun 140 ml su içinde 5-15 dk kaynatılması ve süzülmesiyle hazırlanabilir. Bazı kaynaklar ginseng çayının yukarıda açıklanan yöntemle yapılması ile günde 3-4 kez 3-4 hafta boyunca kullanılabileceğini bildirmektedir.

Erken boşalma için Ginseng içeren SS-kremi deri yüzeyine 0.2 g uygulanarak kullanılabilir.

Çocuklar (18 yaş altı) için ginseng’in kullanımıyla ilişkili yeterli bilimsel veri bulunmamaktadır.

 

Alerji

Panax ve Araliaceae ailesi bitki türlerine karşı alerjisi olan kişiler ginseng’den uzak durmalıdırlar. Alerji belirtileri deri kızarıklığı, kaşıntı ve solunum kısıtlılığı ile seyredebilir. Ginseng kökü tozunun solunmasıyla erken ve geç dönem astma semptomları görülebileceği bildirilmiştir.

 

Yan Etkiler ve Uyarılar

Ginseng, önerilen dozlarda kullanıldığında insanların çoğunluğunda iyi tolere edildiği bilimsel olarak gösterilmiştir ve ciddi yan etkisi çok nadirdir. Az sayıdaki çalışma uzun süreli kullanımda deride leke-kızarıklık, kaşıntı, ishal, boğaz ağrısı, iştah kaybı, eksitabilite, anksiyete, depresyon veya uyku bozuklukları gözlenebileceğini bildirmiştir. Daha az sayıdaki çalışma ise baş ağrısı, ateş, baş dönmesi, göğüs ağrısı, ağrılı menstruasyon, mide yangısı, çarpıntı, kalp hızında artış, ödem, bulantı/kusma, bipolar bozukluğun manik dönemine ait bulguların görülebileceğini bildirmiştir.

Ginseng kullanımı kan basıncı seviylerini artırabilir ve/veya azaltabilir. Çeşitli koşullardaki kan basıncı seviyelerindeki artış ve azalışa ait uyarılar dikkate alınmalıdır.

Ginseng, guarana, kafein ve bitkisel katkı maddeleri içeren enerji verici içeceklerin aşırı kullanımının epilepsi nöbetlerine yol açabildiği bildirilmiştir.

İnsan kaynaklı çalışmalarda, ginseng’in kan glukoz düzeylerini azaltabileceği bildirilmiştir. Bu etki ile diyabetiklerde normal insanlara oranla daha fazla karşılaşılabilmektedir. Diyabetli veya kan glukozu yüksek olan hastaların kan glukoz seviyelerini etkileyen çeşitli ilaç, bitkisel ürün veya katkı maddesi kullananlardaki ginseng uygulamalarında dikkatli olunmalıdır. Bazı durumlarda kullanım esnasında konusunda uzman bir doktor tarafından kan glukozu seviyelerinin sürekli takibi gerekebilir.

Bazı ginseng kullananlarda bu konudaki bilimsel veri az olmasına rağmen, burun ve vajinal kanamaların olabileceği bildirilmiştir. Bazı araştırmalar da ginseng kullanımının warfarin gibi kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçların etkisini azaltabileceği belirtilmektedir. Bu nedenle kan hastalığı olanlarda veya kanın pıhtılaşmasını etkileyen ilaç alanlarda dikkatli kullanılmalıdır. Doz ayarlaması gerekli olabilir.

Eski bazı çalışmalarda ginseng alımının kan beyaz hücresi seviyelerinde şiddetli düşüşe neden olduğu bildirilmiştir; ancak bu durum kontaminasyon ile de gerçekleşmiş olabilir.

Ginseng’in göğüs kanserine eğilim, menstrüasyonun kesilmesi, vajinal kanama, erkeklerde meme büyümesi, ereksiyon zorluğu ve cinsel istek azalması gibi bulgulara neden olduğu savunulmuş bu nedenle östrojen benzeri etkilerinin olabileceği bildirilmiştir. Göğüs, uterus veya endometriyum kanseri gibi hormona duyarlı hastalıkları olanlarda ginseng kullanımıdan kaçınılmalıdır.

Bir ginseng ürünü kullanımı ile kontaminasyondan dolayı Steven-Johnson gibi hayatı tehdit eden ciddi deri lezyonlarının oluştuğu bildirilmiştir.

Ginseng içeren bir karışım ürünü alımı ile karaciğer hasarı (kolestatik hepatit) olan bir vaka bildirilmiştir.

Ginseng’in yüksek doz kullanımı ile çok nadir olarak geçici beyin ödemi bulguları (serebral arterit), gözlerde pupil dilatasyonu veya konfüzyon bildirilmiştir.

 

Gebelik ve Emzirme

Ginseng geleneksel olarak hamile ve emziren kadınlarda kullanılmıştır. İnsanlardaki etkileri halen tam olarak ortaya konmamasına rağmen, hayvan ve az sayıdaki insan çalışmalarında ginseng’in gebe ve emziren kadınlarda kullanımının güvenli olduğu düşünülmektedir. Buna rağmen yeterli çalışma olmaması nedeniyle hamile ve emziren kadınlarda kullanımı tavsiye edilmemektedir. Bunun yanında gebelik döneminde ginseng kullanan kadınlarda erken bebek ölümleri, erkek karakteristiği gelişen dişi bebek vakaları bildirilmiştir. Birçok ginseng solüsyonunun alkol içermesi nedeniyle hamilelerde kaçınılması tavsiye edilmektedir.

 Etkileşimler

Birçok bitki ve katkı maddesinin diğer bitki, katkı maddeleri, ilaç ve yiyecek maddeleri ile etkileşimleri büyük oranda test edilmemiştir. Aşağıda belirtilecek liste, bilimsel yayınlara, laboratuar deneylerine veya geleneksel kullanımla elde edilen bilgilere dayandırılmaktadır. Her zaman ürüne ait bilgiler okunmalıdır. Şayet tıbbi amaçla veya diğer ilaçlarla, bitkilerle, katkı maddeleriyle birlikte alınıyorsa, kullanmadan önce konusunda uzman bir doktora danışılmalıdır.

İlaç Etkileşimleri

İnsanlarda yapılan çalışmalar Amerikan ginseng’inin bir antikoagülan olan warfarinin etkilerini azalttığını bildirmiştir. Bunun yanında, az sayıdaki hayvan çalışması ve insanlarda bildirilen burun ve vajinal kanamalar ginseng’in bazı ilaçlarla birlikte kullanımının kanamaya eğilimi artırdığını göstermektedir. Aspirin, heparin gibi antikoagülanlar, clopidogrel gibi anti-platelet ilaçlar, İbuprofen, Naproksen gibi NSAID’ler bunlara örnek olarak verilebilir.

Bazı insan çalışmaları ginseng’in kan glukoz seviyelerini azaltabileceğini göstermektedir. Bu tip bir etki ile diyabetiklerde normal insanlara oranla daha fazla karşılaşılmaktadır. Düşük kan glukoz seviyelerine karşı dikkatli olunmalıdır. Ağız veya injeksiyon yoluyla ilaç alan diyabetik hastalarda tedavinin ayarlanması için kan glukoz seviyeleri takip altında tutulmalıdır.

İsocarboxazid, phenelzine ve tranylcypromine gibi MAO inhibitörü antidepresan ilaçlar ile ginseng’in beraber kullanımı, baş ağrısı, titreme, uyku bozukluğuna neden olabilir.

Ginseng, kalp veya tansiyon hastalarının tedavisinde kullanılan nifedipine gibi kalsiyum kanal blokerlerinin etkilerinde değişikliklere neden olabilir. Ginseng’in furosemide gibi diüretik ilaçların birlikte kullanımda etkilerini azalttığı bildirilmiştir. Çin kaynaklı bir araştırma ise ginseg’in bazı kalp hastalarında digoxin gibi kalp glikozitlerinin etkinliğini azalttığını bildirmiştir. Bu nedenle konusunda uzman bir doktora başvurulmadan ginseng ile kalp ve tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar birlikte kullanılmamamlıdır.

Az sayıdaki laboratuar çalışması ginseng’in östrojen benzeri etkileri olduğunu bundan dolayı östrojen benzeri veya engelleyici etkilerinin olduğu bilenen maddelerle birlikte alımı ile madde etkilşimlerinin görülebileceği bilinmelidir.

Teorik olarak, ginseng’in karaciğer P450 enzim sistemini kullandığı öngörülerek bu yolu kullanan ilaçlarla etkileşim göstereceği ileri sürülmektedir. Sonuçta, bu tip ilaçların ginseng ile beraber kullanımında kan seviyelerinin yükselebileceği ve ciddi yan etkilere yol açabilecekleri düşünülmektedir. Bu nedenle herhangi bir bitkisel ürün veya katkı maddesi alınmadan önce bir eczacıya danışılmalıdır.

Opioid maddelerin ağrı kesici etkileri ginseng tarafından azaltılabilir. Ginseng sakinleştiricilerle ilaç etkileşimine girebilirler.

Alkol içeren birçok solüsyon, metronidazole ve disulfriam ile birlikte alındığında bulantı ve kusmaya neden olabilir. Doğrulanmamasına rağmen bazı eski çalışmalar, ginseng’in kandan alkol emilimini artırdığını iddia etmektedir.

Ginseng’in, kolesterol düşürücüler, anti-kanser ajanlar, antiviral ajanlar, antipsikotik ajanlar, immün düzenleyici, glikokortikoidler, erektil disfonksiyon için kullanılan ajanlar ve kafeinle etkileşim gösterebileceği bildirilmiştir.

Bitkisel Ürün ve Besin Katkı Maddeleriyle Etkileşimler

İnsan çalışmaları, ginseng’in kan şekeri düzeylerini düşürebileceğini göstermektedir. Bu etkinin diyabetik olanlarda olmayanlara göre daha sık görülebileceği belirtilmiştir. Bu nedenle özellikle kan glukozunun düşüren bitkisel ürün ve katkı maddeleriyle birlikte alınırken uyarıların göz önünde bulundurulması gereklidir. Bu gibi durumlarda doz ayarlaması yapılana kadar kan glukoz seviyeleri takip altında tutulmalıdır.

MAO inhibitörleri veya benzeri etkiler gösteren katkı maddeleri ile birlikte kullanıldıklarında, baş ağrısı, titreme, takıntılı hastalıklar ve uyku bozukluğu görülebilir.

Bildirilen bazı vakalar ginseng’in kan basıncını artırabileceği veya azaltabileceğini göstermektedir. Bu nedenle kan basıncına etkili ürünlerle birlikte kullanılırken uyarılar dikkate alınmalıdır.

Eski çalışmalar ginseng’in sindirimden 2 saat sonra QT aralığını artırabileceğini (anormal kalp ritmi) ve diyastolik basıncı azaltabileceğini bildirmiştir. Bu nedenle kalp ritmi düzensizliği yapabilecek diğer ürünlerle birlikte kullanımına dikkat edilmelidir.

Sınırlı sayıdaki hayvan çalışması ve anekdotlara dayanan bilgiler ginseng’in burun ve vajinal kanamaya neden olabileceğini belirtmektedir, bu nedenle kanama riskini artırabilecek bitkisel ürün ve katkı maddeleriyle birlikte alınırken dikkatli olunmalıdır. Özellikle birçok kanamalı vakanın ginkgo biloba kullanımı ile bazı vakaların sarımsak ile daha az sayıdaki vakanın ise saw palmetto ile olduğu bildirilmiştir. Birçok diğer ajan ispatlanmamış olmasına rağmen, kanama riskini artırabilir.

Teorik olarak, ginseng’in, meyan kökü ve atkuyruğu gibi maddelerin diüretik etkilerini azaltabileceği öngörülmüştür. Ginseng’in sakinleştiricilerle veya diğer katkı maddeleriyle etkileşerek santral sinir sistemini etkilebileceği bildirilmektedir.

Teorik olarak, ginseng’in karaciğer P450 enzim sistemini kullandığı öngörülerek bu yolu kullanan ilaçlarla etkileşim göstereceği ileri sürülmektedir. Sonuçta, bu tip etkilere sahip bitkisel maddelerin ve katkı maddelerinin, ginseng ile beraber kullanımında kan seviyelerinin çok yükselebileceği ve yan etkilere yol açabilecekleri düşünülmektedir. Örneğin bu enzim sistemini kullandığı düşünülen cat's claw veya ekinezya gibi ürünlerin etkilerini değiştirebileceği gözönünde bulundurulmalıdır.

Az sayıdaki laboratuar çalışması ginseng’in östrojen benzeri etkileri olduğunu bundan dolayı östrojen benzeri veya engelleyici etkilerinin olduğu bilenen maddelerle birlikte alımı ile madde etkilşimlerinin görülebileceği bilinmelidir. Ancak bu bulgular insanlarda ortaya konmamıştır.

Ginseng’in, kolesterol düşürücü, anti-kanser, antiviral, antipsikotik, immün düzenleyici, steroid, glukortikoid, erektil disfonksiyonunda kullanılan bitkisel ürünler ve dehidroepiandrosteron (DHEA), mate, guarana, kafein gibi katkı maddeleriyle etkileşim gösterebileceği bildirilmiştir.

Kaynaklar

1. Anderson GD, Rosito G, Mohustsy MA, et al. Drug interaction potential of soy extract and Panax ginseng. J Clin Pharmacol 2003;43(6):643-648.

2. Buettner C, Yeh GY, Phillips RS, et al. Systematic review of the effects of ginseng on cardiovascular risk factors. Ann Pharmacother 2006;40(1):83-95.

3. Cardinal BJ, Engels HJ. Ginseng does not enhance psychological well-being in healthy, young adults: results of a double-blind, placebo-controlled, randomized clinical trial. J Am Diet Assoc 2001;101(6):655-660.

4. Cicero AF, Derosa G, Brillante R, et al. Effects of Siberian ginseng (Eleutherococcus senticosus maxim.) on elderly quality of life: a randomized clinical trial. Arch Gerontol Geriatr Suppl 2004;(9):69-73.

5. Coleman CI, Hebert JH, Reddy P. The effects of Panax ginseng on quality of life. J Clin Pharm Ther 2003;28(1):5-15.

6. de Andrade E, de Mesquita AA, Claro Jde A, de Andrade PM, Ortiz V, Paranhos M, Srougi M. Study of the efficacy of Korean Red Ginseng in the treatment of erectile dysfunction. Asian J Androl 2007;9(2):241-4.

7. Guo R, Pittler MH, Ernst E. Herbal medicines for the treatment of COPD: a systematic review. Eur Respir J 2006;28(2):330-8.

8. Hartley DE, Elsabagh S, File SE. Gincosan (a combination of Ginkgo biloba and Panax ginseng): the effects on mood and cognition of 6 and 12 weeks' treatment in post-menopausal women. Nutr Neurosci 2004;7(5-6):325-333.

9. Hartz AJ, Bentler S, Noyes R, et al. Randomized controlled trial of Siberian ginseng for chronic fatigue. Psychol Med 2004;34(1):51-61.

10. Hong B, Ji YH, Hong JH, et al. A double-blind crossover study evaluating the efficacy of korean red ginseng in patients with erectile dysfunction: a preliminary report. J Urol 2002;168(5):2070-2073.

11. Ito TY, Polan ML, Whipple B, et al. The enhancement of female sexual function with ArginMax, a nutritional supplement, among women differing in menopausal status. J Sex Marital Ther 2006 Oct-Dec;32(5):369-78.

12. Jiang X, Williams KM, Liauw WS, et al. Effect of St John's wort and ginseng on the pharmacokinetics and pharmacodynamics of warfarin in healthy subjects. Br J Clin Pharmacol 2004;57(5):592-599.

13. Kim JH, Park CY, Lee SJ. Effects of sun ginseng on subjective quality of life in cancer patients: a double-blind, placebo-controlled pilot trial. J Clin Pharm Ther 2006 Aug;31(4):331-4.

14. Rotem C, Kaplan B. Phyto-Female Complex for the relief of hot flushes, night sweats and quality of sleep: randomized, controlled, double-blind pilot study. Gynecol Endocrinol 2007 Feb;23(2):117-22.

15. Shao KD, Zhou YH, Shen YP, et al. Treatment of 37 patients with refractory idiopathic thrombocytopenic purpura by shengxueling. Chin J Integr Med 2007 Mar;13(1):33-6.

 
 • Satış Noktaları

  Bulunduğunuz ildeki size en yakın AFYE satış noktasını öğrenmek için lütfen aşağıdaki listeden ilinizi seçiniz

   


 • Kullanıcı Menusu
  Email
  :
  Şifre
  :
  Beni Hatırla
 • İletişim Formları
   


   
 • Sponsor Ürünler
 • %100 Çevre Bilinci
IdeaSoft® | IdeaSoft Akıllı E-ticaret Yazılımları ile hazırlanmıştır.