AFYE Doğal Bitkisel Gıda Takviyeleri

St. John's wort - Genel Bilgiler

St. John's wort (Hypericum perforatum L.)

St. John's wort ekstreleri geleneksel tıpta birçok alanda kullanılmaktadır. Günümüzde ise en yaygın kullanım alanı depresyondur. Birçok araştırmada St. John's wort’un orta düzeydeki depresyonda 1-3 aylık kullanımının etkili olduğu hatta trisiklik antidepresanlar kadar etkili olduğu gösterilmiştir. Ancak sertraline gibi serotonin reuptake inhibitörleri kadar etkili olup olmadığı henüz bilinmemektedir.

St. John's wort birçok ilaç ve bitkisel ürünle ciddi etkileşimlere girebilir. Bu nedenle kullanmadan önce alanında uzman doktorlara danışılmalıdır.

Sinonimleri

Amber touch-and-heal, balm-of-warrior's wound, balsana, bassant, Blutkraut, bossant, Calmigen®, corancillo dendlu, devil's scorge, Eisenblut, flor de São João, fuga daemonum, goatweed hartheu, heofarigo on, herba de millepertius, herba hyperici, herrgottsblut, hexenkraut, hierba de San Juan, hipericão, hipérico, hipericon, HP, isorhamnetin, Jarsin, Johanniskraut, klammath weed, Liebeskraut LI 160, lord God's wonder plant, millepertius pelicao, perforate, pinillo de oro, PM235, pseudohypericin, rosin rose, SJW extract LI 160, St. John's wort WS 5572, STW 3-VI, tenturotou, Teufelsflucht, touch and heal, Walpurgiskraut, witcher's herb, WS 5572.

Bilimsel Araştırmalar

Kullanım alanları, insan veya hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucu ortaya konmuştur. Güvenilirliği ve etkinliği konusunda her seferinde başarı sağlanamamıştır. Kullanımıyla ilgili ciddi durumlarda, konusunda uzman bir doktora danışılmalıdır.

Bilimsel Araştırmalarla Ortaya Konan Kullanım Alanları

Değerlendirme*

Depresyonda Etki

St. John's wort son yirmi yıldır Avrupa’da, yeni yeni de ABD’de üzerinde sıkça araştırma yapılan bir bitkidir. Yapılan araştırmalar St. John's wort’un kısa süreli kullanımının (1-2 ay) orta dereceli depresyonda trisiklik antidepresanlar kadar etkili olduğunu göstermektedir. Daha az çalışma bulunmasına rağmen serotonin reuptake inhibitör (SSRI)’leri ile karşılaştırmalı yapılan çalışmalar da umut vericidir. Yapılan çalışmalarda SSRI’lar kadar etkili olmasının yanında daha az yan etkiye sahip gibi görünmektedir.

A

Somatoform Bozukluklarda Etkisi

Somatoform bozukluklar görünür bir sebebi olmayan psikolojik nedenlerle bazı fiziksel bulguların gözlenmesidir. Yapılan çalışmalar St. John's wort’un somatoform bozukluklarda etkili olabileceğini göstermektedir. Ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç bulunmaktadır.

B

Anksiyete Bozukluklarında Etki

Hale hazırda St. John's wort’un anksiyete bozukluklarında kullanımı hakkında yeterli araştırma bulunmamaktadır.

C

Atopik Dermatitte Etki

Hypericum-kremiyle yapılan araştırmalar orta düzeyli atopik dermatitin tedavisinde pozitif sonuçlar ortaya koymuştur. Ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

C

Dikkat Eksikliği/Hiperaktivite Bozukluklarında Etki (Çocuklarda)

St. John's wort’un, çocuklarda görülen dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluklarındaki etkisi çok açık ortaya konamamıştır. Bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç bulunmaktadır.

C

Depresyonda Etki (Çocuklarda)

St. John's wort’un çocuklardaki (18 yaşaltı) depresyonda etkinliği hakkında yeterli veri bulunmamaktadır.

C

Nöropatik Ağrıda Etkisi

Çalışmalar St. John's wort’un nöropatik ağrıda etkili olabileceğini göstermektedir. Ancak bu konuda yeterli sayıda çalışma bulunmamaktadır.

C

Obsesif-Kompulsif Bozukluklarda Etki

St. John's wort’un obsesif-kompulsif bozukluktaki iyileştirici etkisi konusunda çok az çalışma bulunmaktadır. Bu nedenle bu konuda yorum yapabilmek için daha fazla sayıda araştırmaya ihtiyaç bulunmaktadır.

C

Ağrı (burning mouth sendromu)

St. John's wort’un burning mouth sendromunda görülen ağrıya etkisi konusunda yeterli çalışma bulunmamaktadır.

C

Cerrahi Sonrası Ağrı Kesici Olarak Etkisi

St. John's wort’un cerrahi sonrası ağrı kesici olarak kullanımı konusunda yeterli çalışma bulunmamaktadır.

C

Menapoz Bulgularına Karşı Etkisi

St. John's wort’un menapoz sonrası bulgulara etkisi konusunda yeterli çalışma bulunmamaktadır.

C

Premenstruel Sendromda Etkisi

Bu konuda yorum yapmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç bulunmaktadır.

C

Mevsimsel Duygu-Durum Bozukluğunda Etkisi

St. John's wort’un depresyonun bir çeşidi olan mevsimsel duygu-durum bozukluğundaki etkisi konusunda yeterli çalışma bulunmamaktadır.

C

Sosyal Fobide Etkisi

St. John's wort’un sosyal fobiye etkisi konusunda daha fazla çalışmaya ihtiyaç bulunmaktadır.

C

Ağır Depresif Durumlarda Etkisi

St. John's wort’un ağır depresyondaki etkisi konusunda daha fazla veriye ihtiyaç bulunmaktadır.

D

HIV’e Karşı Etkisi

St. John's wort’un antiviral etkisi laboratuar çalışmalarında ortaya konmuştur, ancak bu konuda insan çalışması bulunmamaktadır. Birçok araştırma St. John's wort’un HIV/AIDS’de kullanılan ilaçlarla etkileşime girmesi nedeniyle kullanımının sakıncalı olabileceğini bildirmiştir. Ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç bulunmaktadır.

D

 *Değerlendirme

A: Kullanımı için çok kuvvetli bilimsel veriler bulunmaktadır

B: Kullanımı için kuvvetli bilimsel veriler bulunmaktadır

C: Kullanımı için belirsiz bilimsel veriler bulunmaktadır

D: Kullanımına karşı zayıf bilimsel veriler bulunmaktadır

F: Kullanımına karşı güçlü bilimsel veriler bulunmaktadır

 

Geleneksel Kullanım Alanları

Aşağıda belirtilen kullanım alanları geleneksel veya bilimsel varsayımlara dayanmaktadır. Çoğunluğu insanlarda doğrudan denenmemiş ve güvenlik aralığı ve etkinliği her seferinde ispatlanmamıştır. Bu etkilerin bazıları ciddi olabilir ve konusunda uzman bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Sindirim sistemi şikayetlerinde, deri sıyrıklarında (deri üzerine), alkolizmde, alerjik durumlarda, anti-inflamatuar olarak, anti-malaryal olarak, antioksidan olarak, antiviral olarak, astımda, atletik performansı artırmada, bakteriyel deri enfeksiyonlarında (deri yüzeyine), geceleri yatağı ıslatmada, benzodiazepin türevi ilaçları bırakırken, küçük deri yaralanmalarında (deri üzerine), yanıklarda (deri üzerine), kanserde, kronik barsak irritasyonunda, kronik kulak enfeksiyonlarında, kolitte, ezilme yaralanmalarında, diş ağrısında, ishalde, diüretik olarak (idrar söktürücü), mide yanmalarında, Epstein-Barr virüs enfeksiyonunda, yorgunlukta, beyin tümörlerinde, hemoroidlerde, herpes virüs infeksiyonlarında, sakinleştirici olarak, immün destekleyici olarak, gripte, uyku bozukluklarında, eklem ağrılarında, karaciğer koruyucu olarak, sıtmada, menstruel ağrıda, duygu durum bozukluklarında (menapozda), sigara bırakmada, romatizmada, uykusuzlukta, yılan sokmalarında, burkulmalarda, ilaç bağımlılığında, ülserlerde, kilo vermede, yara iyileşmesinde (deri üzerine) kullanılmaktadır.

 Dozaj

Aşağıda belirtilen dozlar bilimsel araştırmalar, yayınlar, geleneksel kullanım veya uzman görüşlerine dayanmaktadır. Birçok bitki ve katkı maddesi geniş araştırmalarla test edilmemiş ve güvenli aralık ve etkinliği ispatlanmamıştır. Ticari markalar farklı katkı maddelerinin kullanılması ile farklı olabilir. Aşağıda belirtilen dozlar tüm ürünler için uygun olmayabilir. Bu nedenle ürün broşürünü okuyarak kullanmadan önce konusunda uzman bir doktora danışınız.

Onsekiz Yaş Üstündeki Yetişkinlerde Dozaj

Klinik çalışmalar St. John's wort’un 900-1800 mg’lık (veya 0.17-2.7 mg hypericin) ekstrelerinin günlük olarak ağız yoluyla kullanılabileceğini göstermiştir.

1.5% hyperforin (verum) atopik dermatitte deri üzerine uygulanarak kullanılabilir.

Çocuklarda Dozaj

Klinik çalışmalarda St. John's wort’un 150-1800 mg’lık ekstrelerinin günde bir kez kullanımının çocuklarda iyi tolere edildiği bildirilmiştir.

 Alerji

İnsan çalışmalarında nadiren, kızarıklık ve kaşıntı ile karakterize alerjik deri reaksiyonları bildirilmiştir.

Yan Etkiler ve Uyarılar

Yayınlanmış çalışmalar, St. John's wort’un önerilen dozlarda 1-3 ay kullanımının iyi tolere edildiğini göstermektedir. En yaygın yan etkileri sindirim sistemi şikayetleri, deri reaksiyonları, yorgunluk, anksiyete, cinsel yetersizlik (impotens), ışığa duyarlılık, baş dönmesi, baş ağrısı, ağız kurumasıdır. Çeşitli çalışmalar St. John's wort kullanan kişilerin %1-3’ünde bu tip yan etkilerin gözlenebileceğini göstermektedir. Hayvanlarda yapılan toksisite çalışmalarında ise zayıflama gibi nonspesifik semptomlar gözlenmiştir. Küçük bir çalışmada da St. John's wort alımı ile TSH seviyelerinin arttığı bildirilmiştir.

Ayrıca bazı çalışmalarda St. John's wort’un intahara ve cinayete eğilim düşüncesini artırabileceği bildirilmiştir.

Bazı hayvan çalışmalarında da geç boşalmaya neden olduğu gösterilmiştir.

Gebelik ve Emzirme

Gebelik ve emziren annelerde kullanımı hakkında yeterli bilimsel veri bulunmamaktadır.

 Etkileşimler

Birçok bitki ve katkı maddesinin diğer bitki, katkı maddeleri, ilaç ve yiyecek maddeleri ile etkileşimleri büyük oranda test edilmemiştir. Aşağıda belirtilecek liste, bilimsel yayınlara, laboratuar deneylerine veya geleneksel kullanımla elde edilen bilgilere dayandırılmaktadır. Her zaman ürüne ait bilgiler okunmalıdır. Şayet tıbbi amaçla veya diğer ilaçlarla, bitkilerle, katkı maddeleriyle birlikte alınıyorsa, kullanmadan önce konusunda uzman bir doktora danışılmalıdır.

İlaç Etkileşimleri

St. John's wort karaciğerde sitokrom P450 enzimini kullanarak metabolize edilen birçok ilaçla etkileşime girebilmektedir. Sonuçta birlikte kullanıldığı bu tip ilaçların kan seviyelerinin kısa vadede yükselebilmesi ve/veya uzun vadede düşebilmesi nedeniyle potansiyel olarak ciddi yan etkilere veya bu ilaçların etkilerinin azalmasına neden olabilmektedir. Örneğin St. John's wort aynı yolla etki gösterdiği carbamazepine, cyclosporin, irinotecan, midazolam, nifedipine, simvastatin, theophylline, warfarin gibi ilaçlar ve HIV tedavisinde kullanılan ilaçlarla etkileşim gösterebilir.

St. John's wort antidepresanlarla birlikte alındığında antidepresanların neden olduğu serotonin sendromu ve mani gibi yan etkileri artırabilir. Serotonin sendromu kas gerginliğinde artış, ateş, kafa dağılması (konfüzyon), tansiyon artışı, nabız artışı ve koma ile seyredebilen bir tablodur. Mani ise duygulanım hassasiyeti (mood irritability), hızlı konuşma veya düşünme, aktivite artışı, uyku ihtiyacının azalması ile seyreden bir tablodur. St. John's wort’un MAO inhibitörleri ile birlikte alınması aşırı tansiyon artışı riskine neden olabilir. Özellikle trisiklik antidepresanlarla birlikte kullanılırken çok dikkat edilmeli ve bir uzmana danışılmalıdır.

St. John's wort ile birlikte doğum kontrol hapı kullanan bayanlarda menstruel siklus değişiklikleri, kanama ve istenmeyen gebelikler görülebildiği bildirilmiştir. Nadiren görülen etkileşimlerden olmasın rağmen, St. John's wort ile bir antikolagülan olan kumarin’in alımına dikkat edilmelidir.

St. John's wort ile antibiyotik veya doğum kontrol haplarının birlikte kullanımı güneşe karşı duyarlılığı artırabilir. Bir hastada loperamide ile birlikte kullanımı sırasında kafa dağınıklığı, ajitasyon olduğu bildirilmiştir.

St. John's wort triptan türevi ağrı kesicilerle etkileşime girebilir. Örneğin naratriptan, rizatriptan, sumatriptan ve zolmitriptan. Teorik olarak St. John's wort antracycline gibi kemoterapötik ajanlarla etkileşime girebilir. St. John's wort COX-2 türevi veya ibuprofen gibi NSAID ilaçların etkilerini artırabilir.

St. John's wort imatinib klerensini artırabilir. Bu nedenle imatinib alan hastaların St. John's wort kullanmaktan kaçınmaları gerekir. Sonuçta birlikte kullanılmaları durumunda imatinib’in tedavi edici etkisini görmek için daha fazla dozda kullanılması gereklidir.

Yüksek dozlarda St. John's wort ile birlikte omeprazole, tolbutamide, caffeine, dextromethorphan, fexofenadine, carbamazepine ve cimetidine kullanımının bu ilaçların kan seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir. Alprazolam, caffeine, tolbutamide ve digoxin ile St. John's wort low-hyperforin ektresi arasında herhangi bir etkileşim gözlenmemiştir.

St. John's wort ile birlikte benzodiazepine türevi trankilizanlar, opioidler, P-glycoprotein benzeri ilaçlar, antibiyotikler, antiviraller, anestezikler, antifungaller, sedatifler veya anksiyete, kalp problemleri, epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçlarla alınırken dikkatli olunmalıdır.

Bitkisel Ürün ve Besin Katkı Maddeleriyle Etkileşimler

St. John's wort karaciğerde sitokrom P450 enzimini kullanarak metabolize edilen birçok bitkisel ürün ve katkı maddesi ile etkileşime girebilmektedir. Sonuçta birlikte kullanıldığı bu tip ürünlerin kan seviyelerinin kısa vadede yükselebilmesi ve/veya uzun vadede düşebilmesi nedeniyle potansiyel olarak ciddi yan etkilere veya bu ilaçların etkilerinin azalmasına neden olabilmektedir.

St. John's wort depresyonda kullanılan bitkisel ürün veya katkı maddeleriyle birlikte alındığında bu ürünlerin neden olduğu serotonin sendromu, mani ve tansiyon artışı gibi yan etkileri artırabilir. St. John's wort özellikle monoaminooksidaz (MAO) inhibitörü özelliklerine sahip ürünlerle birlikte etkileşime girme riski taşımaktadır.

St. John's wort capsaicin veya diğer ışığa duyarlılığı artıran bitkisel ürünlerle birlikte kullanıldığında ışık duyarlılığını daha da artırabilir. St. John's wort kalp glikozitlerine ve tansiyon düşürücülere benzer özellik taşıyan bitkisel ürünlerle etkileşime girebilir.

Bazı yayınlarda St. John's wort’un valerian ile etkileşime girebileceği bildirilmiştir; St. John's wort, valerian ve loperamide’i birlikte alanlarda kafa dağınıklığı ve ajitasyon olabileceği bildirilmiştir. Bununla birlikte St. John's wort ve valerian çoğu zaman birlikte kullanılmasına rağmen, çok az sayıda yan etki bildirilmiştir. Teorik olarak tannins ile St. John's wort birlikte kullanıldığında demir emilimini azaltabileceği düşünülmektedir.

Çok nadir görülmesine rağmen, St. John's wort, bitkisel ürünlerle birlikte kullanıldığında kan sulandırıcı etkiye neden olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

P-glycoprotein içeren mayalanmış pirinç (red yeast rice), bitkisel ürün veya katkı maddeleri ile birlikte alınırken dikkatli olunmalıdır.

St. John's wort, antibiyotik, antiviral, sedatif etkili veya anksiyete, kalp problemleri, epilepsi tedavisinde kullanılan bitkisel ürün veya katkı maddeleriyle birlikte kullanılırken dikkatli olunmalıdır.

  Kaynaklar

1. Briese V, Stammwitz U, Friede M, et al. Black cohosh with or without St. John's wort for symptom-specific climacteric treatment--results of a large-scale, controlled, observational study. Maturitas 2007 Aug 20;57(4):405-14.

2. Chung DJ, Kim HY, Park KH, et al. Black cohosh and St. John's wort (GYNO-Plus) for climacteric symptoms. Yonsei Med J 2007 Apr 30;48(2):289-94.

3. Franklin M, Hafizi S, Reed A, et al. Effect of sub-chronic treatment with Jarsin (extract of St John's wort, Hypericum perforatum) at two dose levels on evening salivary melatonin and cortisol concentrations in healthy male volunteers. Pharmacopsychiatry 2006 Jan;39(1):13-5.

4. Kasper S, Volz HP, Moller HJ, et al. Continuation and long-term maintenance treatment with Hypericum extract WS 5570 after recovery from an acute episode of moderate depression--a double-blind, randomized, placebo controlled long-term trial. Eur Neuropsychopharmacol 2008;18(11):803-813.

5. Linde K, Berner MM, Kriston L. St John's wort for major depression. Cochrane Database Syst Rev 2008;(4):CD000448.

6. Muller T, Mannel M, Murck H, et al. Treatment of somatoform disorders with St. John's wort: a randomized, double-blind and placebo-controlled trial. Psychosom Med 2004;66(4):538-547.

7. Murphy PA, Kern SE, Stanczyk FZ, et al. Interaction of St. John's Wort with oral contraceptives: effects on the pharmacokinetics of norethindrone and ethinyl estradiol, ovarian activity and breakthrough bleeding. Contraception 2005 Jun;71(6):402-8.

8. Randlov C, Mehlsen J, Thomsen CF, et al. The efficacy of St. John's Wort in patients with minor depressive symptoms or dysthymia--a double-blind placebo-controlled study. Phytomedicine 2006 Mar;13(4):215-21.

9. Saarto T, Wiffen PJ. Antidepressants for neuropathic pain. Cochrane Database Syst Rev. 2007 Oct 17;(4):CD005454.

10. Sardella A, Lodi G, Demarosi F, et al. Hypericum perforatum extract in burning mouth syndrome: a randomized placebo-controlled study. J Oral Pathol Med 2008;37(7):395-401.

11. Schempp CM, Windeck T, Hezel S, et al. Topical treatment of atopic dermatitis with St. John's wort cream--a randomized, placebo controlled, double blind half-side comparison. Phytomedicine 2003;10 Suppl 4:31-37.

12. Schulz V. Safety of St. John's Wort extract compared to synthetic antidepressants. Phytomedicine 2006 Feb;13(3):199-204.

13. Shelton RC, Keller MB, Gelenberg A, et al. Effectiveness of St John's wort in major depression: a randomized controlled trial. JAMA 4-18-2001;285(15):1978-1986.

14. Uebelhack R, Blohmer JU, Graubaum HJ, et al. Black cohosh and St. John's wort for climacteric complaints: a randomized trial. Obstet Gynecol 2006 Feb;107(2 Pt 1):247-55.

15. Weber W, Vander Stoep A, McCarty RL, et al. Hypericum perforatum (St John's wort) for attention-deficit/hyperactivity disorder in children and adolescents: a randomized controlled trial. JAMA 6-11-2008;299(22):2633-2641

 • Satış Noktaları

  Bulunduğunuz ildeki size en yakın AFYE satış noktasını öğrenmek için lütfen aşağıdaki listeden ilinizi seçiniz

   


 • Kullanıcı Menusu
  Email
  :
  Şifre
  :
  Beni Hatırla
 • İletişim Formları
   


   
 • Sponsor Ürünler
 • %100 Çevre Bilinci
IdeaSoft® | IdeaSoft Akıllı E-ticaret Yazılımları ile hazırlanmıştır.